فریلنسری یا کار تمام وقت

شاید این سوال افراد زیادی باشد که کار به صورت فریلنسری مناسب است یا به صورت کارمندی و تمام وقت. امروزه با گسترش اینترنت و وب سایت های مختلف برون سپاری پروژه ها کار به شکل فریلنسری جذابیت بیشتری دارد.از طرف دیگر کار به صورت کارمندی و تمام وقت نیز مزایای خاص خود را دارد،در این مقاله سعی میکنیم با مزایا و معایب کار کردن به صورت فریلنسری و همچنین کار به صورت تمام وقت آشنا شویم.

پروژه‌های زیادی هستند که حضور فرد در شرکت برای انجام آنها لازم نیست که باعث می‌شود شرکت‌ها کار خود را برون‌سپاری کنند و به فریلنسرها بسپارند. از طرف دیگر فریلنسرها، این کار را روشی برای رهایی از محدودیت‌های زمانی و مکانی می‌دانند.

برای مقایسه، موارد زیر بررسی شده اند: تجربه، مسیر شغلی، بودجه، انعطاف، ثبات، مزایا و زندگی خانوادگی.درآمد مستمر و امتیازات اولویت خود را در نظر بگیرید و بین فریلنسری و کارمندی انتخاب کنید.البته فریلنسینگ کنار کارمندی بسیار مورد توجه است

 تجریه یا Experience

کارمندی، تجربه تخصصی، مدیریتی و کار گروهی که در پروژه‌های مختلف را به دنبال می آورد. چه به صورت فریلنسری و چه به صورت کارمند تمام وقت در یک شرکت. تجربه کار در هر دو حالت می‌تواند مشابه باشد اما تجربه مدیریت و کار گروهی آن متفاوت است.اگر به صورت فریلنسر کار کنید ارتباطات از راه دور و از طریق ایمیل یا ملاقات مجازی انجام می‌شود و کمکی به افزایش مهارت‌های مدیریتی و کار گروهی نمی‌کند، همچنین ارتقاء شغلی وجود ندارد.

مسیر شغلی

داشتن شغل تمام وقت در یک شرکت این امکان را فراهم می‌کند که با ارتقاء سمت، تجربیات متفاوتی را کسب کنید. در نتیجه دانشتان افزایش می یابد و در هر پله حقوق و سطح مسئولیتتان نیز افزایش می‌یابد.

در مقابل، فریلنسینگ مسیر شغلی مشخصی ندارد، مگر اینکه کسب و کار شما آنقدر پیشرفت کند که به یک شرکت تبدیل شود و در آنجا گروهی از کارمندان را مدیریت کنید. فریلنس بر پایه برون‌سپاری شرکت‌ها بنا شده است بنابراین هر فریلنسر با توجه به مهارتی که دارد به انجام یک سری کارهای مشخص درگیر می‌شود. البته امکان ارتقا و پیشرفت در مهارت وجود دارد که نتیجتا فریلنسر پروژه های عمیق تری انجام میدهد.

 مسائل مالی

در صورتی که سفارش‌دهندگان زیادی حاضر شوند بابت مهارت شما پول پرداخت کنند، کار مستقل می‌تواند از نظر مالی بسیار پر منفعت باشد. بعضی مواقع دستمزد بر اساس ساعت کار و بعضی مواقع براساس هزینه پروژه به صورت کلی پرداخت می‌شود. ۲۰ ساعت کار در ماه می‌تواند بیشتر از کار تمام وقت به مدت یک ماه برایتان درآمد داشته باشد. البته این مورد به نوع کار و سرعت انجام آن بستگی دارد.

حقوق کار تمام وقت در یک شرکت به طور ماهانه یا سالانه پرداخت می‌شود، چه مشغول به کار بوده باشید یا نه. به طور کلی مقدار حقوق ساعتی کارمندان کمتر از فریلنسر ها است. بر این اساس فریلنسر‌ها در شرایط خوب می‌توانند پول بیشتری را در زمان کمتر نسبت به کارمندان به دست آورند.

انعطاف پذیری

زمان، مکان و میزان تلاش شما برای انجام کار می‌تواند در هر دو حالت فرق داشته باشد. معمولاً لازمه کار در شرکت، حضور هر روز شما در مدت زمان مشخص است. مواقعی لازم است که بیشتر از زمان مشخص شده در محل بمانید و کار را تمام کنید، در این صورت وقت کمتری برای خود و خانواده خواهید داشت.

در مقابل، یکی از مزایای مهم کار فریلنس این است که مجبور نیستید در زمان و مکان مشخص کار کنید. از هرکجا می‌توانید وظایف خود را انجام دهید، فقط کافی است به اینترنت دسترسی داشته باشید. این مورد برای خیلی از افراد جذاب است زیرا بعضی از آنها شب قدرت خلاقیت بیشتری نسبت به روز دارند. همچنین می‌توانند زمان بیشتری را صرف خانواده خود کنند.

ثبات درآمدی

همان‌طور که در قسمت قبل در بخش مربوط به مسائل مالی مطرح شد، شغل تمام وقت، تأمین مبلغی مشخص برای مدت یک ماه را تضمین می‌کند، البته این درآمد پایدار به مدت زمانی که در قرارداد به آن اشاره شده نیز بستگی دارد که ممکن است سه ماه، ۶ ماه و یک سال باشد. حتی اگر در این مدت پروژه‌ای وجود نداشته و کاری انجام نشود باز هم حقوق کارمندان پرداخت می‌شود. این وضعیت پایدار باعث می‌شود که فرد با تمرکز بیشتر کارها را انجام دهد و بابت پرداخت حقوق و تأمین هزینه‌های خود نگرانی چندانی نداشته باشد.

اگرچه فریلنسرها مبلغ بیشتری بابت دستمزد دریافت می‌کنند اما معمولاً این وضعیت مداومت ندارد. یکی از دغدغه‌های فریلنسرها پیدا کردن سفارش‌دهنده و انجام به موقع کار آنها است. اگر سفارش‌دهنده وجود نداشته باشد پرداختی هم در کار نخواهد بود.البته کارینگر این دغدغه را کم کرده است. بعضی از فریلنسرها یک یا دو مشتری ثابت دارند که وضعیت نسبتاً پایداری برای آنها به وجود می‌آورد.

 فواید و امتیازات

معمولاً شرکت‌ها امتیازاتی همچون بیمه درمانی، اجتماعی، تعطیلات با حقوق، بن خرید یا تخفیف و مزایای متنوع دیگر را برای کارمندان خود در نظر می‌گیرند. این امتیازات برای کار تمام وقت ارزش محسوب می‌شوند. داشتن این مزایا، نقطه قوتی برای جذب کارمند است.

اگرچه ممکن است درآمد فریلنسر به حدی برسد که همه این هزینه‌ها را پوشش دهد اما کارمند تمام وقت هم می‌تواند روی مزایایی که از طرف شرکت ارائه می‌شود حساب کند. البته ارزشمند بودن این امتیازات، شرایط دریافت آنها و در کل معتبر بودنشان به قرارداد و میزان اعتبار طرفین بستگی دارد.

 زندگی خانوادگی و اجتماعی

داشتن زمان کافی در روز، آخر هفته و تعطیلات، برای بودن در کنار خانواده، اهمیت زیادی دارد. زندگی اجتماعی نیز به معنی صرف زمان با دوستان و دور از فضای کاری است که بخشی از زندگی هر شخص را به خود اختصاص می‌دهد. متأسفانه برای صرف زمان کار و خانواده و زندگی اجتماعی رابطه معکوس وجود دارد. با وجود اینکه برقراری تعادل بین کار و خانواده امری ضروری است، معمولاً فشار و استرس پروژه‌ها این تعادل را برهم می‌زند.

کار تمام وقت در طی روز شما را برای مدت طولانی از خانواده دور می‌کند. بعضی شرکت‌ها از کارمندان خود می‌خواهند که همیشه پاسخگوی ایمیل‌ها و تماس ها باشند، حتی در تعطیلات. کار در شرکت محدودیت‌هایی برای استفاده از مرخصی و تعطیلات دارد که ممکن است همین زمان محدود هم با دیگر برنامه‌های خانواده هماهنگی نداشته باشد، مانند فصل امتحانات فرزندان. ضمن اینکه با توجه به شرایط و میزان فشار کار، امکان رد درخواست مرخصی هم وجود دارد.

فریلنسرها امکان بیشتری برای برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های خود دارند. می‌توانند در تعطیلات کار را کاملاً فراموش کنند یا برعکس، اگر لازم بود در تعطیلات هم مشغول به کار شوند و پروژه‌های خود را تمام کنند. البته واقعیت را همیشه باید در نظر گرفت. این شرایط ممکن است برای خیلی‌ها ایده‌آل به نظر برسد اما در واقع فریلنسرها تا زمانی که از نظر مالی به وضعیت پایدار و مطلوبی برسند باید برنامه‌ریزی دقیق داشته باشند و منظم کار کنند. کنترل این شرایط در ابتدا نوعی چالش برای آنها محسوب می‌شود.

نتیجه نهایی،فریلنسری یا کار تمام وقت؟

تصمیم‌گیری با فرد و با توجه به اولویت‌های او است. این اولویت‌ها برای هرکس متفاوت است. برای مثال دریافت مبلغ مشخص به صورت ماهانه برای کسی که باید اجاره مسکن و یا قسط پرداخت کند اطمینان خاطر بیشتری به همراه دارد.در مورد دانشجویانی  که تاره فارغ‌التحصیل شده‌اند، حضور در شرکت می‌تواند تجربه ارزشمندی برای یادگیری روند کار و کار گروهی باشد. البته وجود سابقه کار برای استخدام در شرکت از موارد غیرقابل چشم پوشی است که فریلنسر ها به ندرت با این مورد مواجه هستند.

هرکدام از این روش‌ها مخالفان و موافقان خود را دارند. در این مقاله سعی کردیم معایب و مزایای هر دو را از زوایای مختلف شرح دهیم تا شما با در نظر گرفتن شرایط و اولویت‌های خود بهترین گزینه را انتخاب کنید و با سعی و تلاش بیشترین پیشرفت را داشته باشید.

کارمندی-فریلنسری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *