معایب و چالش های برون سپاری

 

 1. عدم کنترل مناسب بر جنبه های وظایف و سرویس های برون سپاری شده
  برای مثال، شرکت ممکن است کنترلش بر روی کیفیت سرویس مشتری ارائه شده توسط سازمان شخص ثالث را از دست بدهد.
 2. محرمانه بودن اطلاعات و خطرات امنیتی که ممکن است به وجود بیاید.
  امکان سوء استفاده از اطلاعات و داده های حساس شرکت توسط سازمان شخص ثالث همواره یکی از مشکلاتی است که در صورت برون سپاری باید به آن توجه ویژه داشت.
 3. دشواری هماهنگی کارمندان درون سازمانی برای همکاری با تامین کننده گان شخص ثالث
  وظایف برون سپاری شده معمولاً مکمل کارهای اصلی شرکت هستند. هماهنگ بودن کارمندان درون سازمان و تامین کننده شخص ثالث از چالش های برون سپاری است.
 4. احساس خطرکردن کارکنان شرکت
  کارمندان شرکتی که به طور مرتب قصد برون سپاری دارد، این تصمیم را تهدیدی برای از بین رفتن امنیت شغلی خود می بینند. هم چنین این امر ممکن است باعث ایجاد دیدگاهی نامناسب در مشتریان شود. مشتریان ممکن است این گونه فکر کنند که شرکت برای رسیدن به مزایا، کارگران و کارمندان خود را تعدیل می نماید.

امروزه برون‌سپاری در حوزه ‌های مختلفی انجام می ‌شود: بازاریابی، منابع انسانی، فناوری اطلاعات و فروش. بنابراین نمی ‌توان اهمیت حضور شرکت ‌های فعال در حوزه برون سپاری را نادیده گرفت.

توسعه برون ‌سپاری نشانه ‌ای از تغییرات در اقتصاد آینده است

تعدد شرکت ‌هایی که در سراسر جهان در حال همکاری با یکدیگر هستند نشان‌ دهنده این نکته است که توسعه فناوری‌ های مدرن و استفاده از اینترنت برای صنعت برون ‌سپاری سودمند است. انتخاب منبع برون ‌سپاری باید به طور دقیق انجام شود و از نظر اقتصادی توجیه شده باشد. بدانید که در دنیای مدرن امروز خوش ‌شانس هستید، زیرا می‌توانید به راحتی با تصمیم‌گیری هوشمندانه و سپردن انجام بخشی از فعالیت‌های سازمان به شریکی مناسب در زمان و هزینه‌ها صرفه‌ جویی کنید.

معایب-برون-سپاری

مفهوم و مزایای برون سپاری

برون ‌سپاری به واگذاری انجام فرایندها یا فعالیت‌ های داخلی یک کسب و کار به یک انجام دهنده خارجی  گفته می‌شود. به عبارتی دیگر برون سپاری به واگذاری برخی از وظایف و اهداف بخش‌های مختلف سازمان به افراد یا شرکت‌هایی خارج از آن گفته می‌شود که در صنعت مورد نظر از تخصص کافی برخوردار است و در مقایسه با نتیجه نهایی با هزینه کمتری وظایف مورد نظر را انجام می‌دهد. با استناد به برندون گیل[۱]، ۴۶ درصد از شرکت­ها دلیل اصلی برون سپاری خود را کاهش هزینه­ های کاری و ۱۲ درصد دسترسی به قابلیت­های رده جهانی عنوان کرده اند. در ادامه به بررسی مزایا و چالش های برون سپاری می پردازیم.

دلایل و مزایای برون سپاری:

 1. کاهش و یا کنترل هزینه
  این مهم‌ترین دلیل تمایل سازمان‌ها برای برون‌سپاری فعالیت‌ها است. مشخص است که شرکت‌ها برای انجام باکیفیت پژوهش‌های توسعه، بازاریابی و راه‌اندازی به منابع مالی نیاز دارند. فعالان حوزه برون سپاری تمامی اینها را با هزینه‌ای کمتر و  مزایای بیشتر برای شما انجام می‌دهند. شرکتی که تمرکز بر جزئیات را به متخصصان محول کرده و خود به اهداف و امور مهم رسیدگی می‌کند همواره موفق‌تر است.
 2. دسترسی به منابع و مهارت هایی که در داخل سازمان در دسترس نیستند
  شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات برون‌سپاری در کنار دارا بودن تخصص در حوزه‌ای خاص، همواره در بخش‌های پژوهشی سرمایه‌گذاری می‌کنند. این به آن معنا است که آنان این منابع را در اختیار هر آن کس که تمایل به پرداخت هزینه‌ای جهت استفاده از آن دارند، قرار می‌دهند.
 3. آزادسازی منابع داخلی و تمرکز بر توانایی های اصلی
  همان طور که مشخص است، انجام همه کارها توسط یک شرکت درست به نظر نمی رسد. برون سپاری امکان تمرکز بر توانایی های اصلی منابع شرکت را فراهم می سازد. هم چنین افراد با انجام برون سپاری در تخصص اصلی خود کار می کنند و نیازی به سپری کردن وقت بر کارهای غیر تخصصی از بین می رود. لذا کارمندان به نحو احسنت مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که مسئولیت انجام کارهای گرافیکی را در سازمان در کنار کار اصلی خود انجام می دهد. برون سپاری کمک می کند تا وی در تخصص اصلی خوب بهتر و فراغ بیشتری عمل نماید.
 4. کاهش زمان رسیدن به بازار و شتاب دهی به پروژه ها
  روشن است که زمان تعریفی دیگر از پول است و هدف هر شرکت و سازمانی درآمدزایی سریع است. فعالان حوزه برون‌سپاری در زمینه‌ای خاص مهارت و تجربه داشته و در عین حال ابزارهای مورد نیاز جهت به پایان رساندن سریع‌تر پروژه‌ها را در اختیار دارند.
 5. بهبود تجارت و یا تمرکز بر مشتری
  با انجام برون سپاری، سرمایه و وقت شرکت می تواند در موارد بهتری که مربوط به مشتری و محصولات است صرف شود.
 6. شتاب دهی به بازسازی و تغییرات سازمانی

زمانی که شرکت در حال بازسازی و تغییرات سازمانی است، کارهای فرعی برای مدتی کنار گذاشته می شوند. اما ممکن است با کنارگذاشتن این کارها لطمه ای به سازمان وارد شود. برون سپاری می تواند راه مناسبی جهت ادامه یافتن کارها در هنگام بازسازی باشد.

برون-سپاری

[۱] Brandon Gaille