واژه فریلنسر از کجا آمده است؟

واژه فریلنسر (به معنی آزادکار یا دورکار)، اولین بار در رمان والتر اسکات در اواخر قرن ۱۷ میلادی به کار برده شده است. این واژه ترکیبی از دو واژه “free” به معنی آزاد و “lance” به معنی ضربه زدن می باشد. اسکات از این واژه برای اشاره به سرباز مزدور قرون وسطایی (نوعی از سرباز در قرون وسطا که ارزشی برای اخلاقیات و فردی که با وی می جنگید، قائل نبود) استفاده کرده است. قاعدتاً این تعریف از واژه فریلنسر با تعبیر امروزی آن بسیار متفاوت است. هر چند، داشتن مهارت هایی برای زورآزمایی و نیزه زدن در مواجهه با پروژه ها مورد نیاز می باشد.

 • مفهوم امروزی واژه فریلنسر

امروزه فریلنسر به فردی گفته می شود که خدمات خود را بدون قرارداد بلند مدت به کارفرما یا مشتریان خود می فروشد. زمانی که شما فریلنسر می شوید، کارمندی ندارید که برای شما کار کند، بلکه شما به طور متناوب برای بیش از یک مشتری کار می کنید. با گسترش ارتباطات، توانایی توسعه تیم های فریلنسری آنلاین و پذیرش گسترده فریلنسینگ باعث محبوبیت این حرفه در میان میلیون ها نفر از مردم جهان شده است. صنایع متداولی که استفاده از فریلنسر ها به وفور در آن دیده می شود، شامل حرفه های بر پایه دانش مانند کپی رایت، عکاسی، مشاوره کسب و کار، فناوری اطلاعات، روزنامه نگاری، بازاریابی، طراحی گرافیکی و از این قبیل می باشد.

 • مزایا و محدودیت های فریلنسینگ

فریلنسینگ، یک سری مزایا و محدودیت دارد که در مقایسه با کار تمام وقت یا کارمندی به برخی از آنها اشاره شد. اگر تصمیم به شروع فریلنسینگ گرفته اید، قبل از آن که نامه استعفای خود را به رئیس خود بدهید، عوامل مختلف شرایط کنونی خود را به طور جدی در نظر بگیرید. با وجود اینکه افراد بسیاری از مزایای فریلنسینگ استفاده می کنند، ممکن است همه نتوانند خود را با زندگی فریلنسری وفق دهند. مزایایی همچون ساعت کاری انعطاف پذیر، مکان کار انعطاف پذیر، امکان انتخاب آزاد از میان پروژه های متنوع، ایجاد حس در دست داشتن کنترل زندگی و استقلال، یادگیری مدواوم و آزادی در انتخاب نوع پوشش و استفاده از لباس راحتی باعث جذابیت فریلنسینگ و سیرنشدن فریلنسرها از انجام این کار شده است. در مقابل مسائلی مانند ایمنی کمتر مالی، حس تنهایی، زمان بر بودن اداره مسائل مختلف و نبود مزایای حقوقی مانند بیمه سلامت می تواند از محدودیت های کار فریلنسینگ باشد.

 

 

فریلنسر ها، اعتماد کنید!

خیلی از اوقات شده است که برای کسی کاری را انجام می دهید ولی هزینه ای در مقابل آن دریافت نمی کنید در واقع هزینه پروژه برای شما پرداخت نمی شود! پوستر طراحی می کنید، طرح را برای کارفرما ارسال می کنید ولی مبلغ پروژه را کارفرما واریز نمی کند، یک شبیه سازی مهندسی انجام می دهید و پس از تحویل دیگر خبری از کارفرما نیست. همه ی این اتفاقات باعث می شود که اعتماد مجری ها به کارفرما ها از بین برود و به سمت کار هایی که نیاز به حضور فیزیکی دارند بروند و از منبع درآمدی مناسبی مثل فریلنسینگ دور بمانند.

چاره چیست؟

راهکار کارینگر برای حل این مشکل

فریلنسر های عزیز کافی است به کارینگر اعتماد کنید. کارفرما پس از ثبت پروژه تعدادی پیشنهاد قیمت و زمان دریافت می کند. براساس اینکه فریلنسر مهارت کافی را داشته باشد و قیمت مناسب ارائه داده باشد، کارفرما یک نفر را به عنوان مجری انتخاب می کند و بلافاصله به صفحه پرداخت هدایت می شود. کارفرما کل هزینه را نزد کارینگر به امانت می گذارد. بنابراین فریلنسر ها مطمئن باشند که پس از پایان کار و تایید آن توسط کارفرما هزینه را دریافت خواهند کرد.

بنابراین به همه فریلنسر ها به شدت توصیه می شود که خارج از بستر کارینگر هیچگونه پروژه ای را قبول نکنند چون احتمال عدم پرداخت هزینه توسط کارفرما وجود دارد. احتیاط شرط عقل است.

trust-karinger

 

نکات کلیدی ارتباط با کارفرما

خیلی از فریلنسرا کارشون عالیه ولی نمیتونن خوب با کارفرما ارتباط برقرار کنن. خیلیای دیگه هم تازه کارشونو به عنوان فریلنسر شروع کردن. میخوایم تو یه مقاله ی دو قسمتی سعی کنیم بهتر با کارفرما ها ارتباط برقرار کنیم.

۱- اولین نکته که مهم ترینش هم هست اینه که وقتی کار رو قبول کردین یه بار دیگه همه چی رو با کارفرما چک کنین. ممکنه یه چیزایی رو اشتباه برداشت کرده باشین. ممکنه کارفرما یادش رفته باشه بخشی از کارو بهتون بگه یا هر دلیل دیگه. این کار باعث میشه همه ی جزئیات کار هم برای شما هم برای کارفرما روشن بشه.

۲- هر نکته یا سوالی که به ذهنتون میرسه رو بپرسین.

ندونستن عیب نیس، نپرسیدن عیبه.

اگه بعضی اطلاعات رو کارفرما باید در اختیارتون قرار بده ازش بخواید که بهتون بده.

۳- در مورد زمان بندی با کارفرما صحبت کنین. اگه پروژه فازبندی شده باید یه زمان بندی از اینکه هر فاز رو کی میخواین تحویل بدین به کارفرما اعلام کنین. این کار برای خودتون هم خوبه. باعث میشه کارو نذارین برای دقیقه ۹۰.

۴- احترام رو حفظ کنین. ممکنه بعضی کارفرماها بعضی وقتا برن رو مخ آدم. ولی بالاخره اونا هستن که باید پروژتون رو تایید کنن. در نهایت اونا به شما امتیاز میدن. پس سعی کنین راضی نگهشون دارین.

خب این از قسمت اول مقاله. منتظر بخش دوم مقاله باشین. اگه سوال یا نظری داشتین خوشحال میشیم بشنویم. تا بخش دوم مقاله کارینگریی باشید!

ارتباط-با-کارفرما

شروع فریلنسینگ

در پست قبلی ۵ مرحله برای شروع فریلنسینگ را بیان کردیم در ادامه مراحل بعدی را توضیح می دهیم.

۱-همواره رزومه خود را به روز رسانی کنید.

از کارهای خود در پروفایلتان عکس  بگذارید.همواره به روز باشید.رزومه خود را جذاب کنید.

۲-روی انتخاب کارفرما فکر کنید.

قبل از شروع فریلنسینگ مدتی فکر کنید که کارفرمای شما چه کسی می تواند باشد؟چه مهارتی از شما انتظار دارد؟

۳-کارفرماهای خود را دنبال کنید.

صفحه شخصی کارفرمای موردنظرتان را دنبال کنید ببینید چه فریلنسر هایی برای او کار انجام داده اند و از چه فریلنسری بیشتر راضی بوده است.

۴-یاد بگیرید چگونه خود را ارتقا دهید.

خیلی از افراد مهارتهای زیادی دارند اما نمیتوانند از مهارتشان درآمد کسب کنند.شما باید بیاموزید که مهارت خود را چگونه به نمایش بگذارید تا کارفرمایی از آن استفاده کند و شما به درآمد برسید.پس از این مرحله نباید ساکن بمانید و باید سعی کنید جایگاه و مهارت خود را ارتقا دهید تا پیوسته برای کار خود مشتری داشته باشید.

۵-هر کاری را در وقت خودش انجام دهید.

اگر کارمند هستید در زمان کار دائمی خود فریلنسیگ انجام ندهید.اگر دانشحو هستید هنگام درس خواندن به فریلنسینگ نپردازید.شاید در ابتدا این کار برای شما جذابیت ایجاد کند و آن را نسبت به بقیه اولویت دهید اما اگر فریلنسینگ به دیگر جنبه های زندگی شما لطمه بزند از آن خسته می شوید و دیگر به صورت فریلنسر کار نخواهید کرد و از یک منبع درآمد عالی به دور خواهید ماند.

مراحل-شروع-فریلنسینگ

من میخواهم یک فریلنسر باشم

۵ مرحله برای شروع فریلنسینگ در کنار کار تمام وقت:

۱-اهدافتان را مشخص کنید.

بدون مشخص کردن واضح اهداف و برنامه ریزی دوره ی سختی برای رسیدن به آنها را خواهید گذراند.

سوال های زیر را از خودتان بپرسید:

آیا فریلنسینگ منبع درآمدی در کنار درآمد اصلی شما خواهد بود؟

آیا تمایل دارید به صورت فریلنسر تمام وقت کار کنید و رئیس خودتان باشید؟

آیا فریلنسینگ سکوی پرتابی برای شماست تا به اهداف والاتر دست بیابید؟

تصمیم بگیرید که می خواهید در چه زمینه ای فریلنسر باشید؟نویسنده؟مترجم؟مهندس؟ این انتخاب را بر مبنای هدف والای خود انجام دهید.

۲-وضعیت مناسبی برای خود ایجاد کنید.

برای پروژه ها زمان و قیمت مناسب ارائه دهید.در فریلنسینگ همواره رقابت وجود دارد شما باید سعی کنید مهارت های خود را افزایش دهید و پیشنهادات مورد قبول ارائه دهید تا بتوانید در بازار داغ فریلنسرها دوام بیاورید.

۳-بازار هدف خود را بشناسید.

جذب مشتریان مناسب از جمله عوامل مهم در موفقیت فریلنسری است. ابتدا یک سری مشتری محدود برای کار های خود پیدا کنید با آنها کار کنید تجربه کسب کنید و سپس جامعه مشتریانتان را افزایش دهید.

از مشتریان خود بپرسید:
کدام مهارتتان برای آن ها سودآور است؟

چه کسانی درباره کار شما به عنوان فریلنسر تصمیم میگیرند؟

و…

۴-قیمت دهی استراتژیک

قبل از ارائه قیمت اصلی برای هر پروژه برای خود یک برنامه قیمتی کامل داشته باشید.به زبان ساده برای خود نرخ حقوق ساعتی داشته باشید.

۵-رزومه ای با کیفیت عالی بسازید.

رزومه شما شامل نمونه کار ها،رضایت مشتری های قبلی، استایل و شیوه کار شما و… تاثیر به سزایی در ذهنیت کارفرما خواهد گذاشت.شما باید در رزومه خود اثبات کنید توانایی انجام پروژه های مرتبط با مهارتتان را به خوبی دارید.

شروع-فریلنسینگ

 

فریلنسری یا کار تمام وقت

شاید این سوال افراد زیادی باشد که کار به صورت فریلنسری مناسب است یا به صورت کارمندی و تمام وقت. امروزه با گسترش اینترنت و وب سایت های مختلف برون سپاری پروژه ها کار به شکل فریلنسری جذابیت بیشتری دارد.از طرف دیگر کار به صورت کارمندی و تمام وقت نیز مزایای خاص خود را دارد،در این مقاله سعی میکنیم با مزایا و معایب کار کردن به صورت فریلنسری و همچنین کار به صورت تمام وقت آشنا شویم.

پروژه‌های زیادی هستند که حضور فرد در شرکت برای انجام آنها لازم نیست که باعث می‌شود شرکت‌ها کار خود را برون‌سپاری کنند و به فریلنسرها بسپارند. از طرف دیگر فریلنسرها، این کار را روشی برای رهایی از محدودیت‌های زمانی و مکانی می‌دانند.

برای مقایسه، موارد زیر بررسی شده اند: تجربه، مسیر شغلی، بودجه، انعطاف، ثبات، مزایا و زندگی خانوادگی.درآمد مستمر و امتیازات اولویت خود را در نظر بگیرید و بین فریلنسری و کارمندی انتخاب کنید.البته فریلنسینگ کنار کارمندی بسیار مورد توجه است

 تجریه یا Experience

کارمندی، تجربه تخصصی، مدیریتی و کار گروهی که در پروژه‌های مختلف را به دنبال می آورد. چه به صورت فریلنسری و چه به صورت کارمند تمام وقت در یک شرکت. تجربه کار در هر دو حالت می‌تواند مشابه باشد اما تجربه مدیریت و کار گروهی آن متفاوت است.اگر به صورت فریلنسر کار کنید ارتباطات از راه دور و از طریق ایمیل یا ملاقات مجازی انجام می‌شود و کمکی به افزایش مهارت‌های مدیریتی و کار گروهی نمی‌کند، همچنین ارتقاء شغلی وجود ندارد.

مسیر شغلی

داشتن شغل تمام وقت در یک شرکت این امکان را فراهم می‌کند که با ارتقاء سمت، تجربیات متفاوتی را کسب کنید. در نتیجه دانشتان افزایش می یابد و در هر پله حقوق و سطح مسئولیتتان نیز افزایش می‌یابد.

در مقابل، فریلنسینگ مسیر شغلی مشخصی ندارد، مگر اینکه کسب و کار شما آنقدر پیشرفت کند که به یک شرکت تبدیل شود و در آنجا گروهی از کارمندان را مدیریت کنید. فریلنس بر پایه برون‌سپاری شرکت‌ها بنا شده است بنابراین هر فریلنسر با توجه به مهارتی که دارد به انجام یک سری کارهای مشخص درگیر می‌شود. البته امکان ارتقا و پیشرفت در مهارت وجود دارد که نتیجتا فریلنسر پروژه های عمیق تری انجام میدهد.

 مسائل مالی

در صورتی که سفارش‌دهندگان زیادی حاضر شوند بابت مهارت شما پول پرداخت کنند، کار مستقل می‌تواند از نظر مالی بسیار پر منفعت باشد. بعضی مواقع دستمزد بر اساس ساعت کار و بعضی مواقع براساس هزینه پروژه به صورت کلی پرداخت می‌شود. ۲۰ ساعت کار در ماه می‌تواند بیشتر از کار تمام وقت به مدت یک ماه برایتان درآمد داشته باشد. البته این مورد به نوع کار و سرعت انجام آن بستگی دارد.

حقوق کار تمام وقت در یک شرکت به طور ماهانه یا سالانه پرداخت می‌شود، چه مشغول به کار بوده باشید یا نه. به طور کلی مقدار حقوق ساعتی کارمندان کمتر از فریلنسر ها است. بر این اساس فریلنسر‌ها در شرایط خوب می‌توانند پول بیشتری را در زمان کمتر نسبت به کارمندان به دست آورند.

انعطاف پذیری

زمان، مکان و میزان تلاش شما برای انجام کار می‌تواند در هر دو حالت فرق داشته باشد. معمولاً لازمه کار در شرکت، حضور هر روز شما در مدت زمان مشخص است. مواقعی لازم است که بیشتر از زمان مشخص شده در محل بمانید و کار را تمام کنید، در این صورت وقت کمتری برای خود و خانواده خواهید داشت.

در مقابل، یکی از مزایای مهم کار فریلنس این است که مجبور نیستید در زمان و مکان مشخص کار کنید. از هرکجا می‌توانید وظایف خود را انجام دهید، فقط کافی است به اینترنت دسترسی داشته باشید. این مورد برای خیلی از افراد جذاب است زیرا بعضی از آنها شب قدرت خلاقیت بیشتری نسبت به روز دارند. همچنین می‌توانند زمان بیشتری را صرف خانواده خود کنند.

ثبات درآمدی

همان‌طور که در قسمت قبل در بخش مربوط به مسائل مالی مطرح شد، شغل تمام وقت، تأمین مبلغی مشخص برای مدت یک ماه را تضمین می‌کند، البته این درآمد پایدار به مدت زمانی که در قرارداد به آن اشاره شده نیز بستگی دارد که ممکن است سه ماه، ۶ ماه و یک سال باشد. حتی اگر در این مدت پروژه‌ای وجود نداشته و کاری انجام نشود باز هم حقوق کارمندان پرداخت می‌شود. این وضعیت پایدار باعث می‌شود که فرد با تمرکز بیشتر کارها را انجام دهد و بابت پرداخت حقوق و تأمین هزینه‌های خود نگرانی چندانی نداشته باشد.

اگرچه فریلنسرها مبلغ بیشتری بابت دستمزد دریافت می‌کنند اما معمولاً این وضعیت مداومت ندارد. یکی از دغدغه‌های فریلنسرها پیدا کردن سفارش‌دهنده و انجام به موقع کار آنها است. اگر سفارش‌دهنده وجود نداشته باشد پرداختی هم در کار نخواهد بود.البته کارینگر این دغدغه را کم کرده است. بعضی از فریلنسرها یک یا دو مشتری ثابت دارند که وضعیت نسبتاً پایداری برای آنها به وجود می‌آورد.

 فواید و امتیازات

معمولاً شرکت‌ها امتیازاتی همچون بیمه درمانی، اجتماعی، تعطیلات با حقوق، بن خرید یا تخفیف و مزایای متنوع دیگر را برای کارمندان خود در نظر می‌گیرند. این امتیازات برای کار تمام وقت ارزش محسوب می‌شوند. داشتن این مزایا، نقطه قوتی برای جذب کارمند است.

اگرچه ممکن است درآمد فریلنسر به حدی برسد که همه این هزینه‌ها را پوشش دهد اما کارمند تمام وقت هم می‌تواند روی مزایایی که از طرف شرکت ارائه می‌شود حساب کند. البته ارزشمند بودن این امتیازات، شرایط دریافت آنها و در کل معتبر بودنشان به قرارداد و میزان اعتبار طرفین بستگی دارد.

 زندگی خانوادگی و اجتماعی

داشتن زمان کافی در روز، آخر هفته و تعطیلات، برای بودن در کنار خانواده، اهمیت زیادی دارد. زندگی اجتماعی نیز به معنی صرف زمان با دوستان و دور از فضای کاری است که بخشی از زندگی هر شخص را به خود اختصاص می‌دهد. متأسفانه برای صرف زمان کار و خانواده و زندگی اجتماعی رابطه معکوس وجود دارد. با وجود اینکه برقراری تعادل بین کار و خانواده امری ضروری است، معمولاً فشار و استرس پروژه‌ها این تعادل را برهم می‌زند.

کار تمام وقت در طی روز شما را برای مدت طولانی از خانواده دور می‌کند. بعضی شرکت‌ها از کارمندان خود می‌خواهند که همیشه پاسخگوی ایمیل‌ها و تماس ها باشند، حتی در تعطیلات. کار در شرکت محدودیت‌هایی برای استفاده از مرخصی و تعطیلات دارد که ممکن است همین زمان محدود هم با دیگر برنامه‌های خانواده هماهنگی نداشته باشد، مانند فصل امتحانات فرزندان. ضمن اینکه با توجه به شرایط و میزان فشار کار، امکان رد درخواست مرخصی هم وجود دارد.

فریلنسرها امکان بیشتری برای برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های خود دارند. می‌توانند در تعطیلات کار را کاملاً فراموش کنند یا برعکس، اگر لازم بود در تعطیلات هم مشغول به کار شوند و پروژه‌های خود را تمام کنند. البته واقعیت را همیشه باید در نظر گرفت. این شرایط ممکن است برای خیلی‌ها ایده‌آل به نظر برسد اما در واقع فریلنسرها تا زمانی که از نظر مالی به وضعیت پایدار و مطلوبی برسند باید برنامه‌ریزی دقیق داشته باشند و منظم کار کنند. کنترل این شرایط در ابتدا نوعی چالش برای آنها محسوب می‌شود.

نتیجه نهایی،فریلنسری یا کار تمام وقت؟

تصمیم‌گیری با فرد و با توجه به اولویت‌های او است. این اولویت‌ها برای هرکس متفاوت است. برای مثال دریافت مبلغ مشخص به صورت ماهانه برای کسی که باید اجاره مسکن و یا قسط پرداخت کند اطمینان خاطر بیشتری به همراه دارد.در مورد دانشجویانی  که تاره فارغ‌التحصیل شده‌اند، حضور در شرکت می‌تواند تجربه ارزشمندی برای یادگیری روند کار و کار گروهی باشد. البته وجود سابقه کار برای استخدام در شرکت از موارد غیرقابل چشم پوشی است که فریلنسر ها به ندرت با این مورد مواجه هستند.

هرکدام از این روش‌ها مخالفان و موافقان خود را دارند. در این مقاله سعی کردیم معایب و مزایای هر دو را از زوایای مختلف شرح دهیم تا شما با در نظر گرفتن شرایط و اولویت‌های خود بهترین گزینه را انتخاب کنید و با سعی و تلاش بیشترین پیشرفت را داشته باشید.

کارمندی-فریلنسری

معایب و چالش های برون سپاری

 

 1. عدم کنترل مناسب بر جنبه های وظایف و سرویس های برون سپاری شده
  برای مثال، شرکت ممکن است کنترلش بر روی کیفیت سرویس مشتری ارائه شده توسط سازمان شخص ثالث را از دست بدهد.
 2. محرمانه بودن اطلاعات و خطرات امنیتی که ممکن است به وجود بیاید.
  امکان سوء استفاده از اطلاعات و داده های حساس شرکت توسط سازمان شخص ثالث همواره یکی از مشکلاتی است که در صورت برون سپاری باید به آن توجه ویژه داشت.
 3. دشواری هماهنگی کارمندان درون سازمانی برای همکاری با تامین کننده گان شخص ثالث
  وظایف برون سپاری شده معمولاً مکمل کارهای اصلی شرکت هستند. هماهنگ بودن کارمندان درون سازمان و تامین کننده شخص ثالث از چالش های برون سپاری است.
 4. احساس خطرکردن کارکنان شرکت
  کارمندان شرکتی که به طور مرتب قصد برون سپاری دارد، این تصمیم را تهدیدی برای از بین رفتن امنیت شغلی خود می بینند. هم چنین این امر ممکن است باعث ایجاد دیدگاهی نامناسب در مشتریان شود. مشتریان ممکن است این گونه فکر کنند که شرکت برای رسیدن به مزایا، کارگران و کارمندان خود را تعدیل می نماید.

امروزه برون‌سپاری در حوزه ‌های مختلفی انجام می ‌شود: بازاریابی، منابع انسانی، فناوری اطلاعات و فروش. بنابراین نمی ‌توان اهمیت حضور شرکت ‌های فعال در حوزه برون سپاری را نادیده گرفت.

توسعه برون ‌سپاری نشانه ‌ای از تغییرات در اقتصاد آینده است

تعدد شرکت ‌هایی که در سراسر جهان در حال همکاری با یکدیگر هستند نشان‌ دهنده این نکته است که توسعه فناوری‌ های مدرن و استفاده از اینترنت برای صنعت برون ‌سپاری سودمند است. انتخاب منبع برون ‌سپاری باید به طور دقیق انجام شود و از نظر اقتصادی توجیه شده باشد. بدانید که در دنیای مدرن امروز خوش ‌شانس هستید، زیرا می‌توانید به راحتی با تصمیم‌گیری هوشمندانه و سپردن انجام بخشی از فعالیت‌های سازمان به شریکی مناسب در زمان و هزینه‌ها صرفه‌ جویی کنید.

معایب-برون-سپاری

مفهوم و مزایای برون سپاری

برون ‌سپاری به واگذاری انجام فرایندها یا فعالیت‌ های داخلی یک کسب و کار به یک انجام دهنده خارجی  گفته می‌شود. به عبارتی دیگر برون سپاری به واگذاری برخی از وظایف و اهداف بخش‌های مختلف سازمان به افراد یا شرکت‌هایی خارج از آن گفته می‌شود که در صنعت مورد نظر از تخصص کافی برخوردار است و در مقایسه با نتیجه نهایی با هزینه کمتری وظایف مورد نظر را انجام می‌دهد. با استناد به برندون گیل[۱]، ۴۶ درصد از شرکت­ها دلیل اصلی برون سپاری خود را کاهش هزینه­ های کاری و ۱۲ درصد دسترسی به قابلیت­های رده جهانی عنوان کرده اند. در ادامه به بررسی مزایا و چالش های برون سپاری می پردازیم.

دلایل و مزایای برون سپاری:

 1. کاهش و یا کنترل هزینه
  این مهم‌ترین دلیل تمایل سازمان‌ها برای برون‌سپاری فعالیت‌ها است. مشخص است که شرکت‌ها برای انجام باکیفیت پژوهش‌های توسعه، بازاریابی و راه‌اندازی به منابع مالی نیاز دارند. فعالان حوزه برون سپاری تمامی اینها را با هزینه‌ای کمتر و  مزایای بیشتر برای شما انجام می‌دهند. شرکتی که تمرکز بر جزئیات را به متخصصان محول کرده و خود به اهداف و امور مهم رسیدگی می‌کند همواره موفق‌تر است.
 2. دسترسی به منابع و مهارت هایی که در داخل سازمان در دسترس نیستند
  شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات برون‌سپاری در کنار دارا بودن تخصص در حوزه‌ای خاص، همواره در بخش‌های پژوهشی سرمایه‌گذاری می‌کنند. این به آن معنا است که آنان این منابع را در اختیار هر آن کس که تمایل به پرداخت هزینه‌ای جهت استفاده از آن دارند، قرار می‌دهند.
 3. آزادسازی منابع داخلی و تمرکز بر توانایی های اصلی
  همان طور که مشخص است، انجام همه کارها توسط یک شرکت درست به نظر نمی رسد. برون سپاری امکان تمرکز بر توانایی های اصلی منابع شرکت را فراهم می سازد. هم چنین افراد با انجام برون سپاری در تخصص اصلی خود کار می کنند و نیازی به سپری کردن وقت بر کارهای غیر تخصصی از بین می رود. لذا کارمندان به نحو احسنت مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که مسئولیت انجام کارهای گرافیکی را در سازمان در کنار کار اصلی خود انجام می دهد. برون سپاری کمک می کند تا وی در تخصص اصلی خوب بهتر و فراغ بیشتری عمل نماید.
 4. کاهش زمان رسیدن به بازار و شتاب دهی به پروژه ها
  روشن است که زمان تعریفی دیگر از پول است و هدف هر شرکت و سازمانی درآمدزایی سریع است. فعالان حوزه برون‌سپاری در زمینه‌ای خاص مهارت و تجربه داشته و در عین حال ابزارهای مورد نیاز جهت به پایان رساندن سریع‌تر پروژه‌ها را در اختیار دارند.
 5. بهبود تجارت و یا تمرکز بر مشتری
  با انجام برون سپاری، سرمایه و وقت شرکت می تواند در موارد بهتری که مربوط به مشتری و محصولات است صرف شود.
 6. شتاب دهی به بازسازی و تغییرات سازمانی

زمانی که شرکت در حال بازسازی و تغییرات سازمانی است، کارهای فرعی برای مدتی کنار گذاشته می شوند. اما ممکن است با کنارگذاشتن این کارها لطمه ای به سازمان وارد شود. برون سپاری می تواند راه مناسبی جهت ادامه یافتن کارها در هنگام بازسازی باشد.

برون-سپاری

[۱] Brandon Gaille

به چه کارفرماهایی باید نه بگوییم

به عنوان یه فریلنسر خیلی مهمه که وقتتو به کدوم پروژه اختصاص بدی. ممکنه تو یه روز ۱۰ تا کار مختلف برات وجود داشته باشه، ولی اینکه کدومو انتخاب کنی و انجام بدی بعضی وقتا مثل یه چالش میمونه. میخوایم با هم ببینیم پروژه هارو از چه کارفرماهایی نباید قبول کرد.

دقیقا نمیدونه چی میخواد

خیلی وقتا کارفرماها یه عنوان خیلی کلی برای پروژه میدن، حتی وقتی باهاشون صحبت میکنی بازم کامل نمی‌فهمی ازت چی میخوان. اینجور کارفرماها یکی از خطرناکترین گونه های شناخته شده ان! آخر کار که کلی زمان گذاشتی رو پروژه تازه میفهمی کارفرما یه چیز دیگه ازت میخواسته. اینا عادت دارن اول اطلاعات کامل بهت ندن، میگن فلان چیزو بعدا بهت میگم، عنوان پروژشون کلیه، خلاصه که مجبوری مثل کارآگاه گجت بگردی دنبال سرنخ ها تا بفهمی چی کار باید بکنی.

میخوام زرافه رو تو یخچال جا بدی

زرافه تو یخچال جا میشه؟ نه. اگه بخواد بشه چه؟ یا یخچال خراب میشه یا زرافه نابود. یه سری از کارفرماها ازت همچین انتظارایی دارن. مثلا میخوان یه پروژه که ۲ هفته وقت میبره ۱ روزه انجام شه. یا یه کد بنویسی که تعداد سیبیلای باباشو حساب کنه. اگه با یکی از اینا برخورد کردین بهترین راه اینه که پروژه رو قبول نکنین.

گذشته ها نگذشته

اگه یه کارفرما تا حالا شونصد تا پروژه گذاشته باشه که فقط ۳ تاش موفق بودن و از اون ۳ تا هم فقط ۱ ستاره تونسته بگیره به احتمال زیاد کارفرمای خوبی نیست. گذشته ی کارفرما میتونه به شما نشون بده چقد پروژه براش اهمیت داره. کسایی که تعداد پروژه های موفقشون بالاس و ستاره های زیادی دارن الکی پروژه ی جدید ثبت نمیکنن.
جز چیزایی که گفتیم بازم کسایی هستن که باهاشون کار نکنین بهتره. مثلا واسطه ها، یا کسایی که تو هر حوزه ای پروژه میذارن. البته یادتون باشه اینا یه توصیه ی کوچیک بود و شما میتونین خودتون تصمیم بگیرین. در نهايت یادتون باشه که فریلنسر خوب و کارفرمای خوب هم دیگرو پیدا میکنن.

ساعت کاری فریلنسر

مجری ها بر خلاف کارمند ها هر موقعی که دوست داشته باشند سر کار می روند بعضی ها فریلنسینگ را به صورت تمام وقت و بعضی ها در کنار کار فعلی خود، در وقت های آزاد انجام می دهند.

 فریلنسینگ انعطاف پذیر است.

فریلنسرها اغلب با چند کارفرما به صورت همزمان سر و کار دارند. که در این صورت ممکن است چراغ خانه آن ها تا ساعت ۴ صبح روشن باشد! این طوری اعتراض اهالی خانه بلند می شود.

اگر می خواهید از فریلنسینگ درآمد خوبی داشته باشید باید بعد از زمان کاری کارمندی (اگر هستید) پروژه های تائید شده تان را انجام دهید البته که این کار از لذت بخش ترین کار های عمرتان می شود.چرا؟

 • کار در خانه خودتان است بدون فشار کاری و استرس حضور رئیس و کارفرما در محل کار
 • قهوه و چایی که به آن عادت دارید نوش جان می کنید
 • وقتی احساس خستگی کنید در کمتر از پنج دقیقه پیش خانواده هستید و از ترافیک زیاد خبری نیست
 •  از همه مهمتر با رفت و آمد کمتر برای نوه هایتان هوای نیمه سالم و نه فوق آلوده باقی می گذارید.

در آخر انقدر از نتیجه کارتان راضی هستید که تمایل به انجام فریلنسیگ حتی بعد از ساعت کاری خسته کننده کارمندی دارید.

ساعت-کاری-فریلنسری